Setkání partnerů Evropského roku aktivního stárnutí 2012, 15.6. 2012, Praha

24.01.2015 15:40
Workshop EU: Kdo s koho? Střet generací na pracovním trhu.
 
    Asociace pro mezinárodní otázky ve spolupráci s Českou podnikatelskou reprezentací při EU v Bruselu uspořádala workshop nazvaný „Kdo s koho? Střet generací na pracovním trhu“ za účelem zahájení diskuze na téma věková diskriminace na pracovním trhu. Ta se stala kvůli pokračujícímu hospodářskému útlumu nejdiskutovanějším aspektem tzv. ageismu (diskriminace starých lidí). 
 
    Jak uvádí socioložka L. Vidovićová ve své knize "Stárnutí, věk a diskriminace“ je v moderních společnostech věk výrazně strukturalizován (jeho měření se stalo přesnější), formalizován (stal se pevnou součástí struktur) a individualizován (zvýšilo se věkové uvědomění a význam věku pro sociální život jedince i význam pro jeho identitu). V souvislosti s novým demografickým vývojem nastolila kategorie věku otázku věkových nerovností. Na základě věku jsou ve společnosti vytvářeny jednak sociální role (důležitost věku při ustanovování norem pro chování), a jednak je věk používán jako nástroje dominance a diskriminace (věk jako omezení přístupu k určitým službám, sociálním pozicím a rolím). Je smutnou skutečností, že v důsledku příliš nízkého nebo vysokého věku jsou občané v ČR často na poli pracovního trhu diskriminováni.
 
    Ačkoli má Česká republika ve srovnání s průměrem v EU poměrně vysoké hodnoty zaměstnanosti osob ve věku 50 let a více, částečné úvazky, které lze chápat jako vhodnou formu zaměstnávání seniorů, ČR využívá výrazně méně oproti průměru EU. Právě zvyšování flexibility českého trhu práce je oblastí, na kterou by se měla ČR v budoucnu zaměřit. ČR by se měla nechat inspirovat ostatními státy EU, kde jsou částečné úvazky podporovány úlevami na daních, jednorázovými dotacemi atd. Situaci neřeší dohody o pracovní činnosti, jelikož se jedná o dohody mimo pracovní poměr, které umožňují pouze nízkou sociální jistotu.
 
V Praze dne 15. června 2012, Kristýna Ulmanová 

—————

Zpět